- Kategoria: Szkolnictwo i oświata
- admin
Zagraniczne praktyki uczniów ZSS-U w Wielkiej Brytanii
Po wylądowaniu na lotnisku w Luton, całą grupa udała się na zwiedzanie Londynu. Dzień obfitował w różnego rodzaju atrakcje. Pierwszym punktem programu była wizyta w muzeum figur woskowych Madame Tussaud, w którym oprócz możliwości zrobienia sobie zdjęć z podobiznami osób znanych z różnych dziedzin życia, można było wybrać się w podróż mini taksówką i poznać historię Anglii w pigułce. Dla miłośników nowoczesnych technologii muzeum oferowało także pokaz animacji w technologii 4D, co stanowiło nie lada atrakcję dla nas wszystkich. Udając się na przemarsz po ulicach Londynu, uczestnicy projektu odwiedzili takie miejsca jak słynny Trafalgar Square oraz National Gallery, gdzie mogli podziwiać dzieła słynnych malarzy: Vincenta Van Gogha, Edgara Degas czy Clauda Moneta. Przechodząc obok siedziby premiera na ulicy 10 DowningStreet dotarli do Green Parku, a następnie pod pałac królewski Buckingham Palace. Ostatnim punktem programu w tym dniu była 30-minutowa przejażdżka na London Eye, słynnym kole obserwacyjnym znajdującym się na południowym brzegu Tamizy.
Dzień następny to wizyta praktykantów w zakładach pracy, gdzie po zapoznaniu się z przepisami BHP rozpoczęli swoją zawodową przygodę.
Kolejne atrakcje czekały grupę w środę 31.października. Tego dnia z wizytowali jeden z zakładów mechanicznych w Bilston, w którym odbywa praktyki mechaników. Uczniowie mieli okazję zaobserwować chłopców „w akcji” oraz poznać specyfikę ich pracy. Młodych mechaników czekało trudne zadanie - demontaż systemu zasilania paliwa.
Tego samego dnia oraz następnego, 1 listopada, opiekunowie odwiedzili kolejną grupę uczniów praktykujących w miejscowościach: Bilston i Cannock. Tym razem byli to kucharze zdobywający doświadczenie zawodowe w barze szybkiej obsługi specjalizującym się w daniach kuchni indyjskiej. Nauczyciele mieli okazję podpatrzeć uczniów w trakcie przygotowywania nadzienia do popularnej indyjskiej potrawy o nazwie Samosa, przekąski w postaci trójkątnego pierożka, smażonego na głębokim oleju. Odwiedzili również panie uczące się w klasie technik usług fryzjerskich. W salonie fryzjerskim dziewczyny miały do wykonania zadania takie jak: przedłużanie, farbowanie czy szeroko pojęta stylizacja włosów.
W dniu 3 listopada wszyscy uczestnicy projektu wybrali się na wycieczkę do Liverpoolu, słynącego nie tylko ze swojego wspaniałego stadionu, ale również doków Alberta, gdzie koncentruje się turystyczna część miasta. Ten wspaniały czerwono-ceglasty obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO skupia w swoim obrębie szeroką gamę atrakcji dla wszystkich odwiedzających. To właśnie tutaj mogliśmy zwiedzić muzeum legendarnej grupy The Beatles czy obejrzeć szczątki słynnego Titanica w Muzeum Morskim. Budynki doków oferują turystom hotele, restauracje, kwiaciarnie czy sklepy z pamiątkami. Z tego głównego punktu turystycznego udaliśmy się pod pomnik królowej Wiktorii, który usytuowany jest w pobliżu jednej z głównych ulic rozrywkowych w Liverpoolu. W tym właśnie miejscu mogliśmy dokonać zakupów, posłuchać ulicznych muzyków, jak również zrelaksować się popijając kawę w którejś z licznych kawiarenek położonych wzdłuż ulicy.
Dnia 4 listopada odbyła się z kolei wycieczka do malowniczej Walii. Pomimo zmiennej pogody, górzyste widoki krajobrazu walijskiego zrobiły na nas olbrzymie wrażenie. Pierwszym przystankiem na szlaku była malownicza wioska Portmeirion znajdująca się w północno-zachodniej Walii. Ciekawostką jest to, że wioskę zbudował architekt Clough-Williams Ellis chcąc wyeksponować naturalne piękno krajobrazu. Architekt pokazał, że można tworzyć i budować, nie degradując przy tym otoczenia. Kolejnym przystankiem był zamek w Conwy, miejscowości w północnej Walii. Uważany za jedną z największych średniowiecznych fortyfikacji w Europie, zamek ten został wzniesiony w latach 1283-1289 na polecenie króla Anglii Edwarda I. Budowla stanowi element tzw. "żelaznego kręgu zamków walijskich" i jest symbolem wyższości Anglików nad Walijczykami. Ostatnim przystankiem walijskiej przygody był wjazd na górę Great Omre w nadmorskiej miejscowości Llandudno położonej na półwyspie Creuddyn. Ten piękny punkt widokowy na urokliwe miasteczko oraz morze irlandzkie w pełni obrazuje splendor krajobrazu walijskiego
Praktyki zawodowe zagranicą to nie tylko życiowa przygoda, ale przede wszystkich okazja do zdobycia nowych doświadczeń zawodowych i podniesienia kompetencji językowych. Na pewno pomogą uczniom w zdobyciu w przyszłości atrakcyjnej pracy i zainspirują ich do rozwijania profesjonalnych zaiteresowań.
tekst: Łukasz Wnuk 27 października 2018r. szesnastu uczniów Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku-Kamiennej w towarzystwie dwóch opiekunów wyruszyło na dwutygodniową praktykę zawodową do Wielkiej Brytanii w ramach programu Erasmus+.