- Kategoria: Kronika policyjna
- User
Zachowajmy trzeźwy umysł nad wodą
Wypoczynek nad wodą to czysta przyjemność. Ale niekiedy może zakończyć się nieszczęściem. Przyczyną takich tragedii jest najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, lekceważenie obowiązujących przepisów, kąpiel w miejscach niestrzeżonych i nierzadko też alkohol.
Świętokrzyscy policjanci przypominają, że nasz wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.
1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki.
4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
5. Skaczmy "na główkę" tylko na basenach. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
6. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
7. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, zwiększa zagrożenie utraty równowagi, szoku termicznego, utraty sił, a jednocześnie znacznie ogranicza umiejętność rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Wejście do wody, nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu w upalny dzień, może skończyć się tragicznie.
Zachęcamy urlopowiczów do reagowania w sytuacjach, gdy widzą osoby nietrzeźwe wchodzące na łódkę, bądź wskakujące do wody. Zgłośmy taki fakt Policji lub ratownikowi. W ten sposób być może uratujemy komuś życie.
Przypominamy, że pływanie po „piwku” łodzią lub pontonem, wyposażonym w silnik spalinowy lub elektryczny jest przestępstwem, gdy poziom zmierzonego alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg/l. Pływanie nawet łódką z wiosłami lub rowerem wodnym po spożyciu alkoholu podlega odpowiedzialności karnej.
Świętokrzyscy policjanci podczas tego lata wzmogą działania na terenach wypoczynkowych. Częściej też będą prowadzone akcje sprawdzające trzeźwość osób wypoczywających nad wodą.
Info: KWP