Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowo - Usługowych w Skarżysku - Kamiennej w składzie: Eliza Płusa, Karina Władyczuk, Patryk Chruściel, Piotr Król, Kamil Zając, Mateusz Zając zdobyli I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Nakręć się na nauki ścisłe" w kategorii Technikum. Celem konkursu było promowanie kierunków matematycznych, technicznych i przyrodniczych, a zadanie konkursowe polegało na nakręceniu 30 -sekundowego spotu promującego nauki ścisłe. Nagrody rzeczowe w postaci tabletów dla uczniów i opiekuna oraz tablicy interaktywnej dla szkoły trafiły już do rąk finalistów, natomiast w dniach 19-20 października 2015 r. zwycięzcy wraz z opiekunem wyjechali na wycieczkę do Łodzi, gdzie czekały na nich ciekawe miejsca, obrazy, technologie a przede wszystkim ciekawi ludzie.
Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Technologii Informatycznych - nowej ogólnouczelnianej jednostki Politechniki Łódzkiej. W budynku o powierzchni ponad 4500 m2 ulokowano 21 wysokospecjalistycznych, dydaktycznych laboratoriów z obszaru szeroko rozumianej informatyki. Do dyspozycji studentów oddana jest także sala kinowa z obrazowaniem trójwymiarowym oraz możliwością prowadzenia i uczestnictwa w zdalnych wykładach, 4 pracownie wideokonferencyjne umożliwiające zdalną pracę w międzynarodowych projektach oraz sale do pracy w małych grupach. Każde laboratorium powstało z udziałem naukowców i przedsiębiorców będących ekspertami w swojej dziedzinie. Wybór kierunków rozwoju Centrum podyktowany był analizą rozwoju technologii wdrażanych na rynek. Uczniowie spotkali się tam z Damianem Faustryjakiem - laureatem konkursu Huawei Seeds for the future, który opowiedział o studiowaniu na uczelni oraz konkursie, w którym uczestniczył i pokazał najciekawsze laboratoria, między innymi:
Laboratorium Rzeczywistości Mieszanej i Technik Filmowych, które zostało zaprojektowane aby wspierać dydaktykę i naukę związaną z:
- szeroką pojętymi wirtualnymi środowiskami,
- animacją komputerową i badaniami biomechanicznymi,
- realizacją filmową i telewizyjną oraz fotografią,
- projektowaniem, implementacją i testowaniem interfejsów użytkownika,
- rekonstrukcją i digitalizacją cyfrową.
Na wyposażeniu laboratoriów znajduję się:
- profesjonalny system śledzenia ruchu (ang. motioncapture) wyposażony w oprogramowanie do akwizycji ruchu jak również analizy biomechanicznej w sporcie i medycynie;
- jaskinia dwuścianowa (ang. cave) umożliwiająca interaktywną wielkoformatową stereoskopową wizualizację na potrzeby przemysłu, sztuki, marketingu, rozrywki, czy medycyny;
- profesjonalne mobilne studio filmowe z kamerami, aparatami fotograficznymi oraz niezbędnym osprzętem, pozwalające na rejestrację, montaż, obróbkę i transmisję
- profesjonalny system okulograficzny (ang. eyetracker) pozwalający na testowanie stron internetowych, interfejsów aplikacji komputerowych w tym mobilnych;
- skanery i drukarka 3D umożliwiająca akwizycję obiektów przestrzennych i ich trójwymiarowy wydruk;
Laboratorium Biometrii, które dysponuje najnowocześniejszym sprzętem i oprogramowaniem zapewniającym możliwość wielomodalnej identyfikacji i weryfikacji tożsamości użytkowników.Oprócz klasycznych metod biometrycznych, takich jak analiza odcisków palców pozyskanych za pomocą czytników optycznych, termicznych, czy pojemnościowych, laboratorium dysponuje również skanerami tęczówki i twarzy, oraz sprzętem pozwalającym m.in. na:
- analizę geometrii dłoni oraz odcisków dłoni (ang. palmprint);
- rejestrację cech biometrycznych w podczerwieni (termografia, geometria naczyń krwionośnych dłoni i palca);
- analizę cech behawioralnych, w tym autentykację głosową użytkownika i badanie dynamiki podpisu
odręcznego.
Drugim punktem wyjazdu było Studio Filmowe SE-MA-FOR. Podczas pobytu w Se-Ma-Forze finaliści wzięli udział w warsztatach z animacji poklatkowej (stop motion) z wykorzystaniem konstrukcji (z drucików) do stworzenia lalek animacyjnych. Uczestnicy na 5 stanowiskach do animacji poklatkowej stworzyli własne historie związane z naukami ścisłymi. Aparaty ustawione zostały na statywach tak aby swobodnie poruszać lalką animacyjną. Uczestnicy również przygotowali scenografię do swoich filmów. Prowadzący warsztaty pokazali w jaki sposób tworzyć filmy poklatkowe, inspirowali i pomagali wzbudzić w uczestnikach kreatywność.
Trzecim punktem wycieczki była wizyta w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.
Filmowa Szkoła w Łodzi to jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie. Kształcą się tam przyszli reżyserzy, fotograficy czy aktorzy. Szkoła zajmuje się obsługą i organizacją produkcji blisko 300 projektów filmowych rocznie. Studenci realizują etiudy fabularne, dokumentalne, operatorskie i animowane, które powstają w każdej technice filmowej przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu.
Uczniowie mieli możliwość zwiedzić uczelnię i spotkać się z Anią Morawiec, studentką IV roku, reżyserem etiudy „To byłoby coś pięknego”. Film, jej autorstwa nagrodzony został nagrodą dla najlepszego filmu dokumentalnego podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego „ Euroshorts”.
Podczas spaceru po Łodzi finaliści przeszli szlakiem łódzkich murali stworzonych w ramach projektu Galeria Urban Forms znanych na całym świecie. Obecnie galeria wielkoformatowych obrazów – murali umieszczonych bezpośrednio na elewacjach budynków w centrum Łodzi składa się z ponad 40 gigantycznych malowideł. Przewodnik grupy opowiedział ich historie oraz techniki plastyczne w jakich zostały wykonane. W ten sposób przygoda konkursowa dobiegła już do końca.