- Kategoria: Kronika policyjna
- User
Inauguracja akcji profilaktycznej UWAGA! WNUCZEK
Pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Podając się za krewnego, pod pozorem nieszczęścia czy nadzwyczajnej okazji, wprowadzają w błąd swoje ofiary, a następnie pozbawiają ich niekiedy wszystkich oszczędności. Dlatego też niezwykle ważne jest przekazywanie wiedzy osobom starszym na temat istniejących zagrożeń, aby świadomie mogły reagować, kiedy znajdą się w podobnej sytuacji.
Jak wynika z policyjnych statystyk, na terenie naszego województwa, w porównaniu do ubiegłego roku, zwiększyła się liczba zgłoszonych przypadków oszustw na tzw. „wnuczka”. W roku 2012 odnotowaliśmy łącznie 19 takich przypadków. W pięciu z nich osoby uwierzyły fałszywym rozmówcom przez co straciły pieniądze w kwocie ponad 81 tys. zł. Z kolei w tym roku odnotowaliśmy dotychczas 26 takich zgłoszeń. Na szczęście nasze apele trafiają do coraz większego grona osób, które nie dają się oszukać przestępcom, ponieważ w 21 przypadkach przestępcy nie uzyskali zamierzonego celu. Pięć osób poinformowało jednak policjantów o stracie łącznej kwoty ponad 47 tys. zł.
Aby jeszcze bardziej rozpropagować nasze apele, wspólnie z Telewizją Polską S.A. Oddział w Kielcach, został przygotowany specjalny spot telewizyjny. Ma on za zadanie jak w największym zakresie promować naszą akcję. Patronat nad nią objęła Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba oraz Telewizja Polska S.A. Oddział w Kielcach.
Dlatego policjanci zachęcają do rozpropagowania tego spotu i kolejny raz apelują do wszystkich. Wystarczy odrobina czujności, ostrożności i stosowania się do wciąż ponawianych apeli Policji o rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Pamiętajmy, że oszuści wykorzystując metodę "na wnuczka" w trakcie rozmowy telefonicznej podają się za członka rodziny: syna, wnuczka, przyjaciela, kolegę i nakłaniają do udzielenia pożyczki pieniężnej z powodu trudności finansowych. Twierdzą, że mieli wypadek, muszą zapłacić ratę w banku, są chorzy lub mają ciężką sytuację rodzinną, albo po prostu potrzebują pilnie pieniędzy np. na zakup mieszkania za granicą. Swoim ofiarom mówią, że sami nie mogą ich odebrać, dlatego wyślą znajomego albo, że pojawi się jakiś urzędnik. Niestety, dopiero po fakcie osoby oszukane kontaktują się z rodziną. Najczęściej wtedy jest już za późno.
Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:
• Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny.
• Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.
• Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.
• Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach.
Źródło: KWP Kielce