- Kategoria: Kronika policyjna
- User
Świętokrzyska dzielnicowa laureatką konkursu "Policjant, który mi pomógł"
Odznaczenia zostały wręczone laureatom w Sali Generalskiej Komendy Głównej Policji. Tam odbyło się spotkanie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Marcina Jabłońskiego z laureatami konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Pięcioro policjantów zostało wyróżnionych za swoją postawę i zaangażowanie w walkę z przemocą w rodzinie.
Wszystkich zebranych podczas uroczystości powitał mł. insp. Marek Walczak, Dyrektor Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP. W spotkaniu z laureatami, oprócz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych udział wzięli również Biskup Polowy Wojska Polskiego, krajowy duszpasterz Policji ks. Józef Guzdek, Prawosławny Naczelny Kapelan Policji ks. Andrzej Bołbot, kapelan Komendy Głównej Policji ks. Jan Kot, Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji, Krzysztof Gajewski, a także Renata Durda – Kierownik Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, inicjatorka konkursu „Policjant, który mi pomógł”. W uroczystości uczestniczył także Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji insp. Jarosław Szymczyk.
Wszystkich laureatów, ich przełożonych oraz zaproszonych gości, przywitał Komendant Główny Policji, nadinsp. Marek Działoszyński: Policja to konglomerat wielu działań. Musimy być skuteczni, sprawni, silni, profesjonalni. Bardzo Państwu dziękuję za to, że chcecie to robić, że potraficie to robić i że macie w sobie wrażliwość – że wybraliście tę drogę funkcjonowania w Policji – bycia dzielnicowym - powiedział Komendant Główny Policji. To nie daje satysfakcji natychmiast – to są działania obliczone na długoterminowy efekt.(…) Minister Sienkiewicz w jednym z wywiadów mówił, że państwo i prawo nie może się kończyć na progu domu. Państwo jako dzielnicowi macie szansę i możliwość ten próg przekraczać. Macie szansę współpracować z różnymi stowarzyszeniami, kościołami i wszystkimi, którzy mogą dostarczyć informacji o przemocy w rodzinie. Powinniście takie informacje sprawdzać i weryfikować. Policja ma być prospołeczna. Ta prospołeczna działalność powinna się zaczynać od dobrej pracy dzielnicowych – dodał nadinsp. Marek Działoszyńki.
Jak co roku kapituła konkursu, na postawie zgłoszeń nadesłanych m.in. przez osoby pokrzywdzone przemocą domową, wybrała pięciu policjantów, którzy w szczególny sposób angażują się w pomoc mieszkańcom swoich regionów. Działają wielotorowo i z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, potrafią znaleźć wyjście i udzielić wsparcia. Dodatkowo ich działania obejmują również pracę profilaktyczną na rzecz dzieci i młodzieży.
W tegorocznej edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł” wyróżniona została również st. sierż. Anna Dulemba– dzielnicowa w Komisariacie Policji w Suchedniowie. Laureatka aktywnie angażuje się w pracę profilaktyczną z dziećmi i młodzieżą, gdzie wykorzystuje swoje kierunkowe wykształcenie pedagogiczne. Jest członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Suchedniowie oraz pełni funkcję kuratora społecznego dla dorosłych przy Sądzie Rejonowym w Skarżysku-Kamiennej. Policjantka została także powołana do składu Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miasta i Gminy w Suchedniowie. Była wielokrotnie nagradzana za zatrzymywanie sprawców przestępstw i wykroczeń na gorącym uczynku, w tym również w czasie wolnym od służby.
We wniosku o wyróżnienie st. sierż Anny Dulemby możemy przeczytać, że policjantka pomogła kobiecie nad którą znęcał się jej mąż. Mężczyzny bały się także ich małe dzieci. Będący często pod działaniem alkoholu oprawca, niszczył rodzinny dorobek życia. Dzielnicowa pozwoliła kobiecie uwierzyć w siebie i zakończyć tę gehennę. Poświęciła rodzinie dużo czasu, w tym wolnego od służby by wysłuchać i pokazać w jaki sposób przygotować odpowiednie pisma. Osobiście też dopilnowała, by trafiły do odpowiednich urzędów. Policjantka podczas odwiedzin często zapewniała, że zrobi wszystko, by odseparować sprawcę. Tak się też stało. Mężczyzna został pozbawiony praw rodzicielskich i musiał wyprowadzić się z domu. Sprawa o znęcanie się nad rodziną znalazła swój finał w sądzie. Tam też trafiło oskarżenie przeciwko niemu o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Zatrzymała go w czasie wolnym od służby właśnie st. sierż. Anna Dulemba. Kobieta przyznała, że dzięki zaangażowaniu policjantki, ona i jej dzieci nareszcie rozpoczęli „nowe życie”.
Przedsięwzięcie jakim jest konkurs „Policjant, który mi pomógł” ma na celu podkreślenie roli policjantów w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wsparcie funkcjonariuszy podejmujących wzorowe działania i osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym. Chodzi również o zwiększenie motywacji policjantów do podejmowania skutecznych działań w tym obszarze oraz promowanie postaw i umiejętności dobrze służących ochronie ofiar przemocy domowej.
Info: KWP Kielce