Powiadomienie o plikach cookie Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.

Kontakt z redakcją: tel. 41 2511951 alinajedrys@gmail.com


Mamy nowy zarząd gminny OSP Bliżyn

Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych  RP w Bliżynie odbył się w dniu 16 maja 2026 r. w świetlicy strażackiej w Nowym Odrowążku. Podsumowano minioną kadencję, wybrany został nowy zarząd i komisja rewizyjna na najbliższe pięć lat, wręczono medale i odznaczenia, nakreślony plany działań na najbliższe pięć lat.
Zjazd otworzył prezes ustępującego zarządu Mariusz Walachnia. – Miniona kadencja obfitowała w wiele znaczących wydarzeń związanych z funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych… W minionej kadencji jeszcze bardziej wzrosła rola jednostek OSP w systemie bezpieczeństwa publicznego, bowiem do szerokiej gamy zadań ochrony przeciwpożarowej, doszły zadania w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej... Na ostatnim zjeździe uznaliśmy, że najważniejszym zadaniem będzie odmłodzenie pojazdów – ratowniczych. I udało się! W minionej kadencji do naszych jednostek trafiły trzy nowe samochody, w tym dwa ratowniczo-gaśnicze – mówił wójt w wystąpieniu wprowadzającym, kreśląc zarazem wyzwania na najbliższe pięć lat. To: utrzymanie na wysokim poziomie wyposażenia jednostek, konieczność przyciągania młodych członków, odbudowa i utrzymanie młodzieżowych drużyn pożarniczych.
Na wniosek wójta, minutą ciszy uczczono pamięć tych druhów, którzy odeszli na wieczną służbę: Zbigniewa Bilskiego, Adriana Habę, Radosława Bułkę, Norberta Kwapisza, Mariana Ściegiennego, Jerzego i Wacława Zgrzebnickich oraz Zdzisława Żaka. 
Wójt powitał też gości, którzy swą obecnością zaszczycili zjazd. Byli to: Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka Agata Wojtyszek, poseł Mariusz Gosek, dyrektor wykonawczy ZW ZOSP RP w Kielcach Paweł Górniak, komendant powiatowy PSP mł. bryg. Sławomir Wawrzak, dzielnicowi Emil Sadza i Katarzyna Erbill. Licznie przybyli radni rady gminy: przewodniczący Sławomir Młodawski, jego zastępca Damian Garbala oraz Katarzyna Cerdo-Lisowska, Aneta Smulczyńska, Zbigniew Domagała, Sławomir Ferencz, Krzysztof Ciuk i Mariusz Szcześniak. Obecny był sekretarz gminy Michał Jędrys i dyrektorzy szkół Grzegorz Jędrzejczyk i Henryk Żak.
Następnie wybrano przewodniczącego zjazdu w osobie Zdzisława Kuźduba, oraz sekretarza, którym został Zbigniew Domagała. Wyłonione również zostało prezydium zjazdu.
Po przyjęciu porządku obrad i regulaminu zjazdu, powołane zostały komisje zjazdowe w następującym składzie: komisja mandatowa - Paweł Bernatek, Justyna Jędrys i Piotr Dobrowolski; komisja wyborcza - Paweł Solarz, Wojciech Gołębiewski i Tomasz Kołek; komisja uchwał i wniosków – Bogusław Bąk, Ryszard Kopeć i Arkadiusz Lisowski.
Podniosłym momentem uroczystości była dekoracja zasłużonych członków i działaczy odznaczeniami i dyplomami. „Złotym Znakiem Związku” został uhonorowany Józef Nowak, właściciel firmy „Nofar”, a „Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza” Jan Sztab. Złotymi Medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” zostali odznaczeni: Michał Jędrys, Arkadiusz Lisowski i Dariusz Sitko, medalami srebrnymi Grzegorz Jędrzejczyk, Emil Sadza, Paweł Bernatek, Henryk Żak, Jacenty Kita, Kinga Durlik i Adrian Sitko, a brązowymi Sebastian Szaniec i Wiktor Ziomek. Odznaką „Wzorowy Strażak” odznaczono Patrycję Lisowską.
Okolicznościowym dyplomem za działania promujące bezpieczeństwo powszechne, w tym ochronę przeciwpożarową uhonorowani zostali wójt gminy Mariusz Walachnia i przewodniczący rady gminy Sławomir Młodawski. Na koniec tej części zjazdu, okolicznościowymi dyplomami z okazji dzisiejszego za podejmowany trud walki z pożarami i miejscowymi zagrożeniami, za działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Bliżyn i Powiatu Skarżyskiego  zostają wyróżnione wszystkie jednostki OSP działające na terenie naszej gminy.
W dalszej części zjazdu zebrani wysłuchali wystąpień zaproszonych gości oraz sprawozdań z mijającej kadencji – zarządu przedłożonego przez Zdzisława Kuźduba i komisji rewizyjnej, które złożył Ryszard Kopeć. W sprawozdaniach pokazane zostało całe, bogate i zróżnicowane spektrum działań strażaków – ochotników, których aktualnie w gminie jest 197, w tym 165 członków czynnych (33 kobiety), 22 wspierających, 10 honorowych oraz 34 członków MDP. Funkcjonują oni w pięciu jednostkach dysponując 9 samochodami ratowniczo-gaśniczymi. W minionej kadencji na terenie gminy doszło łącznie do 625 zdarzeń, 
A nasze jednostki uczestniczyły w sumie w 733 akcjach (także poza obszarem gminy), w tym: OSP Bliżyn – 522, OSP Sorbin – 101, OSP Mroczków – 108, OSP Nowy Odrowążek – 102. Na realizację zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej z budżetu gminy w ciągu pięciu lat wydatkowano kwotę 3.454.929,67zł. 
Później przystąpiono do najważniejszego punktu zjazdu – wyboru nowego zarządu na kadencję 2026-2030. W wyniku głosowania i ukonstytuowania się nowe zarządu. Jego skład jest następujący: Mariusz Walachnia – prezes, Michał Jędrys – wiceprezes, Zdzisław Kuźdub – komendant gminny, Zbigniew Domagała – sekretarz, Krzysztof Krzepkowski – skarbnik, oraz członkowie: Kinga Durlik, Agnieszka Ołownia, Paweł Dymarczyk, Michał Mróz, Zbigniew Mączka, Piotr Dobrowolski, Paweł Solarz, Wiktor Ziomek, Arkadiusz Lisowski, Sebastian Szaniec, Tomasz Kołek, Dariusz Sitko. W skład komisji rewizyjnej weszli: Ryszard Kopeć – przewodniczący, Patrycja Lisowska – sekretarz oraz Jan Sztab, Wojciech Gołębiewski i Adrian Sitko.  Nowo wybrany dziś Zarząd Oddziału Gminnego na swoim pierwszym posiedzeniu podjął także uchwałę w sprawie wyboru przedstawicieli do składu Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Skarżysku-Kamiennej.
Jacenty Kita

 


Ostatnie komentarze

  • anonimowy powiedział(a) Więcej
    Tak to jest jak się powołuje na odpowiedzialne funkcje osoby z polecenia swojego "szefa", a fachowcy są utrącani bo... 1 tydzień temu
  • pawel powiedział(a) Więcej
    1listopada palilo sie na mogilach po jednym malym zniczu.to za komuny na kazdym grobie bylo kilka.droge wspolfinansowal... 3 tygodni temu
  • Anonimowy powiedział(a) Więcej
    A na jedź do Tuska - do ja..... 3 tygodni temu

Komentarze pozostają własnością ich twórców - redakcja TSK24.pl nie bierze za nie odpowiedzialności. Nick nie jest zastrzeżony dla jednego użytkownika.
Serwis nie ma obowiązku publikacji nadesłanych materiałów. Materiały nie zamawiane przez Serwis Informacyjny TSK24.pl nie podlegają zwrotowi. Autorzy materiałów publikowanych w serwisie wyrażając zgodę na ich publikację przenoszą jednocześnie prawa do nich na rzecz Serwisu Informacyjnego TSK24.pl. Serwis zastrzega sobie również prawo do wykorzystywania zamieszczanych materiałów w celach promocyjnych i reklamowych na wszelkich polach ekspozycji.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone - Żadna część jak i całość materiałów zawartych w portalu TSK24.pl nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie.
Wszelkie wyżej wymienione postępowanie bez pisemnej zgody wydawcy - PPHU MPC-TECH ZABRONIONE!