- Kategoria: Szkolnictwo i oświata
- User
Staż zagraniczny szansą na rozwój kompetencji zawodowych
Zespół Szkół Technicznych od momentu swego powstania udowadnia, że jest wiodąca placówką pośród szkół Powiatu Skarżyskiego. Sukcesy dydaktyczne mierzone obiektywnymi wskaźnikami, konkretność oferty powiązanej z realnymi potrzebami rynku pracy, sprawiają , że uczniowie i rodzice obdarzają tę szkołę zaufaniem, o czym świadczy utrzymujący się na wysokim poziomie nabór (najwyższy w szkołach technicznych). ZST koncentruje swoje działania na wsparciu uczniów w obszarach, które służą ich wszechstronnemu rozwojowi. Wśród rozlicznych działań wymienić można otrzymywanie przez uczniów bezpłatnych podręczników, wyposażanie uczniów klas informatycznych w tablety, które wspomogą pracę lekcyjną, stwarzanie możliwości poszerzania swoich kwalifikacji w trakcie zajęć organizowanych w ramach projektów, w których szkoła aktywnie uczestniczy, współpracę z renomowanymi uczelniami.
Uczniowie ZST mają również od lat możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki, które wpływają na podniesienie poziomu kształcenia zawodowego, a przy tym są doskonałą okazją do poznania kultury krajów, w których się odbywają. Wiedzę i doświadczenie zawodowe zdobywali już w Niemczech, Hiszpanii i Portugalii.
W ostatnim czasie szesnastu uczniów wraz z opiekunami spędziło dwa pracowite, a przy tym niezwykle interesujące tygodnie w stolicy Portugalii - Lizbonie w ramach projektu Leonardo da Vinci p.t. „Znajomość europejskiego rynku pracy i rozwój kompetencji zawodowych szansą na sukces zawodowy”. W ramach tego projektu, realizowanego w latach 2012-2014, uczniowie ZST już po raz czwarty wyjechali na staż zagraniczny, do którego zostali dobrze przygotowani. Przed wyjazdem bowiem odbyli kurs języka angielskiego zawodowego, przygotowanie kulturowe oraz szkolenie z przedsiębiorczości.
Program praktyk zawodowych w Portugalii realizowany był w nowoczesnym Centrum Kształcenia Zawodowego CINEL. Składały się nań zajęcia dotyczące hardware’u i software’u, sieci informatycznych i budowy linii światłowodowych. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone były w całości w języku angielskim. Uzupełniane były zajęciami z przedsiębiorczości oraz wizytami technicznymi w jednostkach współpracujących z CINEL.
Młodzież mogła zetknąć się tam nie tylko z rozwiązaniami wykorzystującymi nowoczesne technologie, ale również poznać w praktyce działanie systemu współpracy pracodawców ze szkolnictwem zawodowym.
Również program kulturowy był niezwykle bogaty i atrakcyjny. Trudno poznać kulturę kraju bez podstawowej choćby znajomości języka, uczniowie uczestniczyli więc w lekcjach języka portugalskiego, co mogli później w praktyce wykorzystać podczas wędrówek po przepięknej Lizbonie. W ich pamięci pozostaną również na długo wycieczki do Obidos, pięknego średniowiecznego miasteczka, gdzie odbywał się Festiwal Czekolady, do Sintry, nad którą górują pałace otoczone niezwykłymi ogrodami, do Mafry z jej królewskim pałacem, oryginalnego Budda’s Garden, czy rowerowa wędrówka brzegiem oceanu w Cascais.
Dziedzictwo kulturowe Portugalii uczniowie mogli przybliżyć sobie, zwiedzając muzea (m.in. Morza i Odkryć Geograficznych, powozów), zamek św. Jerzego, katedrę SE, górującą nad Lizboną statuę Chrystusa Króla czy Pomnik Odkrywców.
Jak przyznają uczniowie, to były dwa fantastyczne tygodnie, które przyczyniły się do podniesienia kwalifikacji zawodowych i z pewnością na długo pozostaną w pamięci.
Jesienią kolejne grupy uczniów najlepszej szkoły technicznej w powiecie wybierają się na praktyki do Włoch, Wielkiej Brytanii i Portugalii.
Opiekunami byli Magdalena Nowak i Arkadiusz Frątczak.