- Kategoria: Szkolnictwo i oświata
- User
Portugalia 2013 – praktyki zagraniczne uczniów Zespołu Szkół Technicznych
Zespół Szkół Technicznych to szkoła, która dotrzymuje deklaracji składanych uczniom w czasie naboru. Najważniejszą z nich jest wyposażanie uczniów w narzędzia sprzyjające rozwojowi intelektualnemu i zawodowemu. Ważnym elementem procesu kształcenia zawodowego szkoła uczyniła zagraniczne praktyki zawodowe, które wpływają na podniesienie poziomu kształcenia zawodowego, a przy tym są doskonałą okazją do poznania kultury krajów, do których od lat wyjeżdżają uczniowie. I nie inaczej było tym razem. Szesnastu uczniów wraz z opiekunami spędziło dwa pracowite, a przy tym niezwykle interesujące tygodnie w Lizbonie w stolicy Portugalii - Lizbonie w ramach projektu Leonardo da Vinci. Program praktyk zawodowych realizowany był w wyposażonym wedle najwyższych standardów Centrum Kształcenia Zawodowego CINEL. Składały się nań zajęcia dotyczące hardware’u i software’u, sieci informatycznych i budowy linii światłowodowych. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone były w całości w języku angielskim, co nie nastręczało żadnych trudności uczniom ZST. Uzupełniane były zajęciami z przedsiębiorczości oraz wizytami technicznymi w jednostkach współpracujących z CINEL w realizacji praktyk zawodowych oraz zatrudniających absolwentów Centrum. Młodzież mogła zetknąć się tam nie tylko z rozwiązaniami wykorzystującymi nowoczesne technologie, ale również poznać w praktyce działanie systemu współpracy pracodawców ze szkolnictwem zawodowym.
A po zajęciach… Program kulturowy był niezwykle bogaty i atrakcyjny. Trudno poznać kulturę kraju bez podstawowej choćby znajomości języka, uczniowie uczestniczyli więc pilnie w lekcjach języka portugalskiego, co mogli później w praktyce wykorzystać podczas wędrówek po przepięknej, malowniczo położonej na wzgórzach nad Tagiem Lizbonie. W ich pamięci pozostaną również na długo wycieczki do Obidos, pięknego średniowiecznego miasteczka, gdzie odbywał się Festiwal Czekolady, do Sintry, nad którą górują przepiękne pałace otoczone niezwykłymi ogrodami, do Mafry z jej królewskim pałacem, czy oryginalnego Budda’s Garden. Ogromne wrażenie robiły również położone na wysokich, skalistych klifach senne jeszcze o tej porze rybackie wioski z ich czerwonymi dachami i niebieskimi okiennicami, piaszczyste plaże i bezkresny, szmaragdowy Ocean, w którym, ku podziwowi Portugalczyków, kilku śmiałków, nie zważając na „umiarkowaną” temperaturę, wykąpało się. Dziedzictwo kulturowe Portugalii uczniowie mogli przybliżyć sobie zwiedzając muzea ( m.in. Morza i Odkryć, Orientu, sztuki współczesnej), zamek św. Jerzego, katedrę SE, górującą nad Lizboną statuę Chrystusa Króla czy Pomnik Odkrywców. Niezwykle interesująca była również wizyta w Parlamencie.
Jak przyznają uczniowie, to były dwa fantastyczne tygodnie, które przyczyniły się do podniesienia kwalifikacji zawodowych i z pewnością na długo pozostaną w pamięci.
Jesienią kolejna grupa uczniów najlepszej szkoły technicznej w powiecie wybiera się na praktyki do Berlina, a za rok po raz kolejny do Portugalii.