- Kategoria: Szkolnictwo i oświata
- User
Co licealiści wiedzą, na temat etycznej mody?
Celem jego wizyty, było przybliżenie skarżyskiej młodzieży szeregu inicjatyw przeprowadzanych przez Polską Akcję Humanitarną oraz problemu z jakim boryka się współczesny świat - braku wiedzy z zakresu tak zwanej etycznej mody.
- Polska Akcja Humanitarna jest otwarta na wszelkie potrzeby ludzi mieszkających na całym świecie. Niesiemy im stosowną pomoc zarówno pieniężną, jak i rzeczową. Nie umiemy przejść obojętnie obok cierpiącego biedę człowieka- mówiTadeusz Szczeapaniak.
Znamy zasługi Polskiej Akcji Humanitarnej chociażby z programu Pajacyk.
- Dzięki temu programowi, pomogliśmy w zakupie wyżywienia dzieciom szkolnym w całym kraju. Ale warto jest w tym miejscu podkreślić, iż w tym roku z programem Pajacyk, chcemy wyruszyć do Somalii lub też Kenii, by i tam dzieci mogły zjeść godziwe posiłki - dodaje pan Szczepaniak.
Jednak głównym celem przybycia gościa z PAH, było przybliżenie młodym ludziom problemu etycznej mody.
- Dużo ludzi przy zakupie ubrań nie zwraca uwagi na kraj, w którym są one produkowane. Kupujemy zarówno ubrania z Chin czy też dla przykładu z Bangladeszu, nie zdając sobie często sprawy z tego, iż pracownice szyjące dla nas ubrania pracują ponad ludzkie siły, bez godnego dla nich uposażenia – opowiada pan Tadeusz.
Czytając opracowania filozoficzne Martina Soawerra możemy dowiedzieć się, iż moda, która zachwyca nas ludzi XXI wieku, niejednokrotnie niesie ze sobą dramat wielu ludzi, a w szczególności kobiet, które szyją te modne ubrania. Warto jest tu poruszyć historię pracownic szyjących w biednych krajach ubrania dla ludzi z krajów bogatych, pracując w koszmarnych warunkach. Wspólnie walczą one o swoje prawa, często przy wsparciu PAH. Kobiety stanowią około 80% osób pracujących przy produkcji markowych ubrań. Pracownice te, wykonują swoją pracę po 10-16 godzin dziennie, bez dnia jakiejkolwiek przerwy. Z utęsknieniem wyczekiwana wypłata, praktycznie nigdy nie wystarcza im na godne życie.
- Dlatego też, w wyborach konsumenckich powinniśmy kierować się zasadą nie kupowania ubrań z ubogich państw, by stworzyć sztuczny zastój na tego typu produkty. Aby ludzie tam wiodący prym gospodarczo - produkcyjny obudzili się i zaczęli godnie traktować swoich pracowników- wtrąca gość z PAH.
Uczniowie skarżyskiego liceum trafnie zauważyli, że pracownicy z biednych państw zatrudniani są do masowej produkcji, gdyż utrzymanie takiego pracownika jest o wiele niższe, niż pracownika z bogatego kraju. Koszt produkcji także jest o wiele niższy, niżby ta sama produkcja miała miejsce na przykład we Francji
- Tego typu wyzyskowi, musimy powiedzieć stanowcze nie. Dlatego przeprowadzając z młodzieżą licealną warsztaty na temat etycznej mody, chcę im przybliżyć problem, o którym świat często zapomina lub nie wie- kończy Szczepaniak.
Każdy człowiek powinien być uczulony na wyzysk, kierowany w stronę drugiego człowieka. Jesteśmy niby współcześni, ale często sięgamy po zasady kapitalizmu z dziewiętnastego stulecia. Szanujmy drugiego człowieka, aby i nami ktoś kiedyś nie pogardził.
© Ewa Michałowska - Walkiewicz