Europejski sukces zawodowy z Zespołem Szkół Transportowo-Mechatronicznych – pod takim tytułem szkoła realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu POWER na zasadach ERASMUS+.
Dwutygodniowe praktyki zagraniczne realizowali uczniowie klasy drugiej w zawodzie technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz uczniowie klasy trzeciej w zawodzie technik transportu kolejowego. Uczniowie klasy 2EE odbywali praktyki zawodowe w zakładach Elektrotechnik Walter „TRAXLER” oraz Moderne Elektroinstallationen Fischer & Curic GmbH w stolicy Austrii. Oprócz zajęć praktycznych w czasie wolnym w ramach programu kulturalnego zwiedzali Wiedeń, m.in. Hofburg – jeden z największych miejskich kompleksów zamkowych Europy, Belweder – 2 pałace i ogrody wzniesione dla księcia Sabaudzkiego, Pałac Schönbrunn – jeden z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie oraz Prater – wesołe miasteczko.
W stolicy Węgier uczniowie klasy 3TK odbyli 2-tygodniową praktykę zawodową w zakładach Knorr-Bremse, specjalizujących się w produkcji układów hamulcowych dla pojazdów szynowych oraz w Muzeum Kolejnictwa, w którym oprócz ekspozycji zabytków, realizowane są również nietypowe zlecenia dla potrzeb kolei. W czasie wolnym od zajęć praktycznych uczniowie mogli zwiedzać Budapeszt. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły z pewnością wizyta w Parlamencie, Góra Gellerta, Wzgórze Zamkowe, Góra Jana z wieżą Elżbiety, Węgierskie Muzeum Kolejnictwa, śródmieście Pesztu, Wyspa Małgorzaty, rejs statkiem po Dunaju.
Uczniowie kształcący się w zawodach technik logistyk i technik mechatronik z klas 2LM i 4LM odbywali praktyki zawodowe we włoskich firmach C.L.O. – S.C.R.L. i RV S.R w Mediolanie. Doskonalili także znajomość języka angielskiego i oczywiście włoskiego. Zwiedzając Mediolan, mogli podziwiać imponującą Katedrę na placu Piazza del Duomo, z której roztacza się panorama miasta i widok na Alpy, Muzeum Narodowe Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci, najsłynniejszą operę świata La Scala, nazywany salonem miasta pasaż handlowy Galleria Vittorio Emanuele II, Zamek Sforzów, Park Sempione oraz porośnięte zielenią drapacze chmur w dzielnicy Corso Garibaldi.
Udział 33-osobowej grupy młodych ludzi w projekcie zwiększa ich motywację do osiągania lepszych wyników w nauce, co pozwala na zwiększenie szans na zatrudnienie i lepsze perspektywy kariery. Mobilność edukacyjna uczniów przyczynia się do ich większego usamodzielnienia i poczucia własnej wartości, lepszej znajomości języków obcych, doskonalenia umiejętności zawodowych. Oprócz doskonalenia zawodowego uczestnicy projektu zapoznają się z kulturą, historią i zwyczajami krajów, w których przebywają.
Po zakończeniu praktyk uczniowie otrzymują unijne certyfikaty Europass – Mobillity potwierdzające zdobyte umiejętności i kompetencje. Poniżej zamieszczamy krótką fotorelację z ich pobytu w Budapeszcie, Wiedniu i Mediolanie.