- Kategoria: Przyroda i turystyka
- User
Tak rośnie pisklę kosa
Kos (Turdus merula) to ptak niezwykle popularny w aglomeracjach miejskich. Zamieszkuje parki, ogrody, miejsca zarośnięte liściastymi drzewami i krzewami. Mimo dużej liczebności, kos jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Tegorocznej wiosny miałam wyjątkową okazję obserwować rozwój pisklęcia kosa. Przypadkowo odkryłam gniazdo zbudowane w starym, nieczynnym słupie oświetleniowym, na wysokości ok. metra nad ziemią.
8 kwietnia
W gnieździe znajdowały się cztery jajka barwy turkusowej, jednak jak się później okazało, tylko z jednego wykluło się pisklę.
13 kwietnia
Starałam się obserwować gniazdo, kiedy samica wyfruwała, podchodziłam aby sprawdzić, jak maleństwo rośnie i czy nie przybyły następne pisklaczki. Moje wizyty przy gnieździe były krótkie, najwyżej półminutowe, aby nie niepokoić samicy i by nie doprowadzić do wyziębienia nieopierzonego pisklaka.
15 kwietnia
Kolejne zdjęcia prezentują, w jakim tempie następował rozwój młodego kosa, jak powiększała się masa jego ciała i następował przyrost piór.
16 kwietnia
17 kwietnia
18 kwietnia
19 kwietnia
19 kwietnia
21 kwietnia
To jest ostatnie zdjęcie małego kosa, który był już prawie całkiem opierzony i nie mieścił się w gnieździe.
23 kwietnia
Następnego dnia zastałam puste gniazdo. Młodego kosa nie było, a niewyklute jajeczka zostały wyrzucone i potłuczone. Czy był to atak drapieżnika ? Mam nadzieję, że kos, którego pierwsze dni na świecie zdołałam uwiecznić, ma się dobrze i fruwa wśród drzew…
Posłuchaj śpiewu dorosłego samca kosa.
© O.S. / TSK24 Team
Od Redakcji:
Obserwacje gniazda były prowadzone przez osobę zajmującą się obserwowaniem przyrody od kilkunastu lat i z należytą ostrożnością (aby nie spłoszyć rodziców-kosów i nie zniweczyć ich rodzicielskiego trudu), dokonującą cyklicznych, chociaż bardzo krótkich i dyskretnych wizyt.