- Kategoria: Przyroda i turystyka
- User
Piękne i rzadkie
Na terenie powiatu skarżyskiego można spotkać wiele pięknych, ale rzadkich i chronionych gatunków.
Jednym z nich jest szmaciak gałęzisty (Sparassis crispa), grzyb należący do klasy podstawczaków. Rośnie od czerwca do października pod drzewami iglastymi, najczęściej pod sosnami. Chociaż jest grzybem jadalnym (podobno można przyrządzić z niego pyszną zupę), nie wolno go zbierać, ponieważ od 9 lipca 2004 roku jest on objęty ścisłą ochroną.
Szmaciak przedstawiony na zdjęciach został sfotografowany w pobliżu wyspy na Rejowie.
Drugim, bardzo rzadko występującym w stanie dzikim gatunkiem, jest lilia bulwkowata (Lilium bulbiferum), która znajduje się na Czerwonej Liście roślin i grzybów Polski jako roślina potencjalnie zagrożona, występująca na małych obszarach i w dużym rozproszeniu. Od 2004 roku w Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Lilia kwitnie od czerwca do lipca, rośnie na brzegach łąk i pastwisk, miedzach śródpolnych, ugorach, przy drogach i na polanach śródleśnych. Jest rośliną trującą !
Prezentowane na zdjęciach okazy lilii bulwkowatej rosną na łąkach między Występą i Zalezianką, gm. Łączna.
Jeden z najpiękniejszych motyli, występujących w naszym kraju, paź królowej (Papilio machaon), był kiedyś bardzo pospolitym owadem. Niestety, liczebność tego motyla corocznie maleje z powodu: chemizacji środowiska łąk, wykaszania roślin baldaszkowatych z obrzeży dróg i łąk przyleśnych, pasji kolekcjonerskiej zbieraczy owadów oraz aktywności pasożytów i drapieżców. Dorosły paź królowej żyje zaledwie kilka tygodni, zwykle ginie po złożeniu i zapłodnieniu jaj. Często można spotkać go w ogrodach, w których rośnie marchew, koper czy kminek. W Polsce gatunek objęty ochroną.
Prezentowane motyle zostały sfotografowane na terenie Skarżyska Zachodniego.
© O.S. /TSK24 Team