- Kategoria: Przyroda i turystyka
- User
Obłoki srebrzyste
Wieczorem, 12 lipca, krótko po zachodzie słońca, w całej północnej Europie pojawiły się na niebie obłoki srebrzyste. Wg serwisu NASA- SpaceWeather, miały one wyjątkową intensywność. Obłoki były wspaniale widoczne nad Skarżyskiem, ich świecenie rozpoczęło się na krótko przed godziną 22-gą, a zakończyło godzinę później.
Obłoki srebrzyste wciąż pozostają zjawiskiem w znacznej części tajemniczym, ponieważ do tej pory naukowcom nie udało się do końca wyjaśnić tego jak powstają.
Na nocnym niebie, gdy dni są najdłuższe w całym roku, a noc zapada na zaledwie kilka godzin, na niebie zobaczyć można obłoki, które tylko z pozoru wyglądają normalnie. W rzeczywistości są to obłoki o barwie niebieskawej lub srebrzystej, a czasami pomarańczowej do czerwonej. Dzięki temu odcinają się na tle ciemnego nocnego nieba. Są one bardzo podobne do chmur wysokiego piętra, a więc Cirrus i Altostratus.
Zjawisko to występuje jedynie w północnej części strefy umiarkowanej, gdyż tylko tam w porze letniej Słońce chowa się za horyzont najpłycej, z uwagi na bliską obecność terenów panowania dnia polarnego. Obłoki srebrzyste unoszą się na wysokości 85 kilometrów nad powierzchnią ziemi, a więc o ponad 70 kilometrów wyżej niż nawet najbardziej rozbudowane w pionie zwyczajne chmury, w tym Cumulonimbus i Cirrus.
Naukowcy nie są ostatecznie pewni sposobu ich powstawania. Dlatego w 2007 roku wysłano sondę kosmiczną AIM, której celem jest zbadanie i odkrycie wszystkich tajemnic niezwykłych obłoków srebrzystych. Sonda została wyniesiona na orbitę, na wysokość 600 kilometrów nad powierzchnię Ziemi. Wyniki jej badań mogą okazać się przełomem w dziedzinie poznawania ziemskiej atmosfery, która wciąż ma wiele tajemnic.
Obecnie sądzi się, że obłoki srebrzyste są zbudowane z drobnego pyłu kosmicznego. Inna teoria mówi o czynnikach bezpośrednio związanych z globalnym ociepleniem, a więc trującymi gazami powstałymi w skutek działalności ludzkiej. Obłoków srebrzystych nie należy mylić z zorzami polarnymi, które powstają w zupełnie inny sposób.
Warunkiem obserwowania obłoków srebrzystych jest bezchmurne niebo i krótka noc. Do końca lipca mamy jeszcze szansę na zobaczenie tego niezwykłego zjawiska, najlepiej z wyżej położonych miejsc, np. wzniesień bądź balkonów.
Obłoki srebrzyste prezentowane na zdjęciach zostały sfotografowane z obszaru Skarżyska Zachodniego.
© O.S. / TSK24 Team