- Kategoria: Oczami Skarżyszczan
- User
Tryptyk egipski. Część I. Menaville Safaga
Podczas zimy, temperatura powietrza w Egipcie w południe sięga nad morzem 25 stopni, a w głębi lądu może dochodzić nawet do 30 stopni. Temperatura wody w morzu oscyluje w granicach 25 stopni, nigdy nie spadając poniżej 20.
Wzdłuż całego Egiptu ciągnie się pasmo górskie, które sięga aż do Sudanu i które chroni wschodnią część kraju przed piaskami pustyni. Są to Góry Morza Czerwonego.
Najważniejszym źródłem dochodu Egipcjan jest rolnictwo. Do najważniejszych roślin uprawnych należą ryż, pszenica, trzcina cukrowa i buraki cukrowe. Wszystkie uprawy są usytuowane w delcie Nilu bądź wzdłuż tej rzeki, gdzie docierają kanały nawodnieniowe z wodą z Nilu.
Islam.
Wśród 80 milionów mieszkańców Egiptu, 92% to muzułmanie, pozostała część to chrześcijanie kościoła koptyjskiego.
2. Modlitwa. Pięć razy dziennie z minaretu rozlega się głośne wezwanie muezina do modlitwy. Charakterystyczne, szczególnie w małych miasteczkach i wioskach, jest porzucenie swojego bieżącego zajęcia na dźwięk wezwania muezina. Modlitwa odbywa się na rozłożonym malutkim dywaniku, na którym modlący klęczy i bije pokłony czołem o ziemię. Wierny jest zwrócony twarzą w kierunku Mekki na Półwyspie Arabskim, czyli najświętszego miejsca muzułmanów.
Taka modlitwa trwa przeważnie 5-10 minut. Jeżeli modły odbywają się w meczecie, każdy przed wejściem zdejmuje buty i skarpety i wchodzi do środka boso. Przed meczetami znajdują się małe kraniki z wodą lub fontanny, ponieważ każdy muzułmanin ma obowiązek dokonać ablucji, czyli rytualnego obmycia.
Myte są ręce, stopy, twarz i kark, a czynność ta powtarzana jest trzykrotnie. Jeśli muzułmanin znajduje się na pustyni i nie ma dostępu do wody w celu dokonania ablucji, może wykonać charakterystyczne ruchy ręką naśladujące obrzęd obmycia, zamiast wody używając piasku.
4. Ramadan. Każdy muzułmanin ma obowiązek pościć przez okres jednego miesiąca w ciągu roku. Ramadan to zawsze dziewiąty miesiąc roku muzułmańskiego, ponieważ oprócz tego, że muzułmanie posługują się takim samym kalendarzem jak Europejczycy, jednocześnie żyją wg kalendarza księżycowego, muzułmańskiego.
Ramadan to najważniejszy miesiąc w roku dla każdego muzułmanina. Od wschodu do zachodu słońca obowiązuje post ścisły- żadnego jedzenia, picia, używek, zabawy. To wszystko jest dozwolone dopiero po zachodzie słońca.
Ponieważ ramadan co roku wypada o 11 dni wcześniej w stosunku do roku poprzedniego, najgorszym momentem do poszczenia jest lato, kiedy czas od wschodu do zachodu słońca jest bardzo długi, a panujące upały są trudne do zniesienia bez picia. Od obowiązku ramadanu zwolnione są osoby ciężko chore, kobiety w ciąży i podróżni.
5. Pielgrzymka do Mekki. Każdy muzułmanin jest zobowiązany do odbycia takiej pielgrzymki przynajmniej raz w ciągu swojego życia. Ponieważ wiążą się z tym wysokie koszty, często pieniądze na wyjazd są gromadzone przez kilka lat. Pielgrzymi są ubrani w białe galabije przewiązane w pasie zwykłym sznurkiem, a jako bagaż służą niewielkie worki, w których zabierane są jedynie najpotrzebniejsze rzeczy osobiste.
W momencie, gdy z Mekki wraca osoba mieszkająca w małej osadzie, dla miejscowej społeczności jest to wielkie święto. Rodzina pielgrzyma zaprasza do domu sąsiadów, aby wysłuchali, jaki przebieg miała pielgrzymka, co się wydarzyło i jakie towarzyszyły jej przeżycia.
Islam nie ma stanu duchowieństwa, nie ma księży tak jak w religii chrześcijańskiej, a spowiedź odbywa się przez modlitwę. Jedyną osobą będącą łącznikiem między Bogiem a zwykłym człowiekiem, jest imam, który doskonale zna Koran i potrafi wszystko wytłumaczyć i udzielić odpowiedzi na każde pytanie dotyczące wiary.
Imam także opiekuje się meczetem i pilnuje, aby turyści (niewierni) nie weszli do środka, mogą oni jedynie zajrzeć do środka stojąc w drzwiach.
W sali głównej meczetu modlą się wyłącznie mężczyźni, podczas gdy dla kobiet wyznaczone są miejsca z boku lub odrębne godziny modlitw.
Dzieje się tak dlatego, że podczas modłów nic nie może rozpraszać mężczyzn, czasami modlitwa przechodzi w trans, którego nic nie może zakłócać. Z tego też powodu styl zdobniczy islamu nie przedstawia żadnych wizerunków istot żywych, a jedynie powtarzające się geometryczne wzory.
Do Hurghady należy 40 km nadmorskiego wybrzeża, a rocznie zostaje oddanych do użytku pięć nowych kompleksów hotelowych.
Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć z dala od zgiełku dużego miasta.
© O.S. /TSK24 Team