- Kategoria: Informator powiatowy
- admin
Kierz Niedźwiedzi świętował 20-lecie przyłączenia do naszego województwa i powiatu
W tym roku przypada 20. rocznica przyłączenia sołectwa Kierz Niedźwiedzi do Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Skarżyskiego oraz Gminy Skarżysko Kościelne. Społeczność sołectwa uczciła ten fakt organizując uroczystość pn. „POTAŃCÓWKA ŚWIĘTOKRZYSKA" z okazji 20 - lecia przyłączenia Kierza Niedźwiedziego do województwa świętokrzyskiego. Samorząd powiatu skarżyskiego podczas wydarzenia reprezentował członek zarządu Cezary Błach. Patronat nad wydarzeniem sprawował starosta Artur Berus. Impreza była okazją do przedstawienia dorobku kulturalno-społecznego sołectwa, integracji społeczności lokalnej oraz kultywowania tradycji.
- Świętujecie Państwo 20-lecie przyłączenia Kierza Niedźwiedziego do gminy Skarżysko Kościelne, do powiatu skarżyskiego, do województwa świętokrzyskiego i z tego powodu chciałem serdecznie Państwu podziękować za zaproszenie, a także wdzięczność Starosty Skarżyskiego za to, że mógł objąć patronatem to dzisiejsze tak piękne wydarzenie. Ja w składzie zarządu powiatu jestem niedługo, ale wiem od pana Starosty, od pana Wójta, że wspaniale się z Państwem współpracuje oraz że wnieśliście Państwo bardzo wiele zarówno do Gminy, jak i do naszego Powiatu. Osobiście miałem okazję spróbować (tak dosłownie) możliwości tego co oferuje tutaj Koło Gospodyń Wiejskich „Kierzanki” i powiem szczerze, że było to niezapomniane przeżycie – powiedział członek zarządu powiatu Cezary Błach, wręczając na ręce wójta Jacka Bryzika okolicznościowy list z gratulacjami od Starosty i Przewodniczącego Rady Powiatu Skarżyskiego wraz z drobnym upominkiem (kawiarką), którą Wójt przekazał na pamiątkę Kołu Gospodyń Wiejskich „Kierzanki”.
Uroczystość pn. „POTAŃCÓWKA ŚWIĘTOKRZYSKA" z okazji 20 - lecia przyłączenia Kierza Niedźwiedziego do województwa świętokrzyskiego była okazją do przedstawienia dorobku kulturalno-społecznego, integracji społeczności lokalnej oraz kultywowania tradycji. Odbyła się w środę 14 sierpnia na placu przy SP im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przy ul. Bocznej 7 w Kierzu Niedźwiedzim.
W trakcie imprezy przypomniano 20 najważniejszych inicjatyw, wydarzeń i inwestycji, które zostały zrealizowane w Kierzu Niedźwiedzim na przestrzeni ostatnich 20 lat. Zaprezentowały się także rodzime ludowe kapele i zespoły muzyczne jak: „Niedźwiadki”, „Wyliniałe Niedźwiedzeie”, „Kierzanki”, Kapela Maćka Ulewińskiego „Kielecczyzna”. OSP Kierz Niedźwiedzi zaprezentowało pokaz ratownictwa i pierwszej pomocy.
Było także wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zainteresowaniem cieszyło się m.in. stoisko do gry w DART BATTLE.
Jubileusz 20 - lecia przyłączenia Kierza Niedźwiedziego do województwa świętokrzyskiego zwieńczono wspólną potańcówką pod gwiazdami z zespołem „Roland” z Przysuchy.
Przypomnijmy: Kierz Niedźwiedzi został włączony w granice województwa świętokrzyskiego 1 stycznia 2004 roku. Wcześniej jak czytamy w Wikipedii - był wsią biskupstwa krakowskiego w województwie sandomierskim w ostatniej ćwierci XVI wieku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego. Od roku 1999 znajdowała się w gminie Mirów, powiecie szydłowieckim i województwie mazowieckim.
„Mieszkańcy Kierza zabiegali o przyłączenie do województwa świętokrzyskiego od 1998 roku. Narzekali, że gminne władze zaniedbują ich wieś. Argumentowali też, że przez pracę i naukę są bardziej związani ze Skarżyskiem niż Szydłowcem. Kierz Niedźwiedzi będzie trzecią miejscowością, która odjedzie z województwa mazowieckiego do świętokrzyskiego. Od 1 stycznia 2000 roku z gminy Szydłowiec do miasta Skarżysko-Kamienna zostały przyłączone Pogorzałe i Skarżysko Książęce. Jeszcze większe sukcesy w zakresie zwiększania granic ma powiat skarżyski. Kierz będzie już piątą miejscowością, o którą zostanie powiększony w swej krótkiej historii. Prócz Pogorzałego i Skarżyska Książęcego wzbogacił się o Michałów i Majków, które 1 stycznia odeszły z gminy Wąchock w powiecie starachowickim do gminy Skarżysko Kościelne.” – pisała w 2001 r. Gazeta Wyborcza Kielce.
Autor: Jolanta Jagiełło