- Kategoria: Kronika policyjna
- User
Uwaga na internetowych oszustów
Mieszkańcy naszego powiatu coraz chętniej kupują różne rzeczy w Internecie. Takie zakupy mimo, że są wygodne, bo dokonuje się ich z „domowego fotela”, to mogą nam czasami przysporzyć problemów. Coraz częściej zdarza się, że padamy ofiarami oszusta lub złodzieja internetowego.
Tak było w przypadku 25-letniej mieszkanki Skarżyska-Kamiennej, która na jednym z portali aukcyjnych zakupiła basen ogrodowy. Po przelaniu należności na konto sprzedającego, pokrzywdzona oczekiwała na kuriera z zakupionym towarem. Do chwili obecnej nie otrzymała jednak ani zakupów, ani zwrotu pieniędzy.
Podobnie było w przypadku 19-latka, który przy pomocy Internetu zakupił telefon komórkowy. Pomimo zapłacenia za towar, nie otrzymał przesyłki.
Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas robienia zakupów w Internecie.
Poniżej przedstawiamy kilka rad, jak ustrzec się takich „internetowych” oszustów:
1. Pamiętajmy, aby zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
2. Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej (to właśnie tam najłatwiej o utratę poufnych danych). Kupując w Internecie używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko ująć takiego nieuczciwego sprawcę.
3. Pamiętajmy, aby kupując cokolwiek w Internecie korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych
3. Pamiętajmy, aby przed każdym zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnąć opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność (możemy np.: przejrzeć opinię na temat danego sprzedawcy jakie w Internecie „wystawili” mu inni kupujący u niego)
5. Zwracajmy uwagę, czy sklep na swoich stronach internetowych podaje swój adres i numer telefonu – zawsze w razie kłopotów będziemy mogli rozwiać swoje wątpliwości
6. Pamiętajmy, aby płacąc kartą kredytową zwracać uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione (na dole „bezpiecznej” strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki – po „kliknięciu” na kłódkę powinna wyświetlić się informacja potwierdzająca tożsamość strony, a na końcu adresu – literki "https")
7. Kupując na aukcji internetowej pamiętajmy o sprawdzeniu komentarzy o sprzedającym (brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność – może wówczas mimo atrakcyjnej ceny lepiej zrezygnować z zakupów u takiej osoby?), pamiętajmy także aby sprawdzić „za co” są to komentarze
8. Pamiętajmy, aby zawsze kiedy otrzymamy ofertę e-mailem nie korzystać z linków, które nam przysłano - na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki – w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające sklepy
9. Pamiętajmy, aby zamawiając sprzęt zapytać „internetowego sprzedawcę”, czy w paczce znajdziemy razem ze sprzętem również oryginalne oprogramowanie na płytach oraz instrukcję obsługi
10. Pamiętajmy, aby kupując telefon komórkowy zapytać o ładowarkę oraz dowód zakupu – ich brak może świadczyć o tym, że telefon może pochodzić z przestępstwa.
Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!
Opr. DSz
Źródło: KPP Skarżysko-Kamienna