- Kategoria: News
- admin
Jazda po zmroku – jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze?
Jedni kierowcy uwielbiają jazdę po zmroku, podczas gdy inni nieszczególnie za nią przepadają. Bez względu na to, do której grupy się należy, trzeba zaakceptować fakt, iż prowadzenie samochodu wieczorową porą może być ryzykowne. Na szczęście istnieją żelazne zasady zwiększające bezpieczeństwo na drodze.
Utrzymywanie odpowiedniej prędkości
Absolutnie kluczowym elementem bezpiecznej jazdy po zapadnięciu zmroku jest dostosowanie prędkości do panujących warunków. To szczególnie istotne jesienią oraz zimą, gdy szybko staje się ciemno, a na dodatek droga może być śliska. Ograniczona widoczność sprawia, że trudniej dostrzec przeszkody na drodze, takie jak piesi, zwierzęta czy inne pojazdy. Dlatego też warto oprzeć się pokusie szybkiej jazdy i zachować większą ostrożność. Prędkość powinna być dostosowana nie tylko do warunków atmosferycznych, ale także do stanu nawierzchni i natężenia ruchu. Nawet najlepsze OC nie zlikwiduje bowiem stresu związanego z ewentualną stłuczką czy potrąceniem zwierzęcia.
Korzystaj z długich świateł
Odpowiednio dostosowane oświetlenie samochodu stanowi kolejny kluczowy element bezpiecznej jazdy wieczorem. Trzeba zatem upewnić się co do tego, że wszystkie światła w aucie działają prawidłowo i są czyste. Kluczowe jest korzystanie z tak zwanych „długich” świateł, zwłaszcza w trakcie jazdy przez tereny niezabudowane. Pozwoli to lepiej oświetlić drogę przed sobą i w porę dostrzec ewentualne zagrożenia. Trzeba przy tym pamiętać, aby zmienić światła, gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd. Wszystko po to, aby nie oślepiać innych kierowców.
Unikanie jazdy podczas znużenia
Nawet ostrożność, oświetlenie i najlepsze ubezpieczenie samochodu nie wystarczy, jeżeli zaśnie się za kierownicą. Po zmroku nietrudno zaś o to – zwłaszcza, jeżeli jest się mocno zmęczonym. Z tego też względu, za wszelką cenę warto unikać prowadzenia samochodu pod wpływem ogromnego znużenia. Zdecydowanie lepiej zadzwonić wówczas po taksówkę, przyjaciela, bądź po prostu postawić na podróżowanie środkami transportu publicznego. Znacząco zmniejsza to ryzyko przykrego zdarzenia na drodze, takiego jak na przykład zderzenie z dzikim zwierzęciem.
Troska o stan techniczny pojazdu
Z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze po zmroku, niezwykle ważna jest dbałość o stan techniczny auta. Kluczowe są więc regularne przeglądy techniczne. Warto też sprawdzać regularnie stan opon, hamulców i układu kierowniczego, aby mieć pewność, że samochód jest w pełni sprawny. Paradoksalnie, nawet niewielkie usterki mogą znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo o zmierzchu, dlatego trzeba reagować na wszelkie niepokojące objawy i naprawiać je jak najszybciej.
Przestrzeganie omówionych zasad bezpieczeństwa na drodze sprawi, że nawet jazda autem po zmroku nie będzie ryzykowna. Nie warto prowadzić pojazdu podczas dużego zmęczenia. Wraz z ubezpieczeniem należy zatroszczyć się o stan techniczny pojazdu. Istotne jest też używanie odpowiednich świateł oraz dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych. Bez względu na własną ostrożność, trzeba pomyśleć o kupnie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, zwłaszcza obowiązkowego OC.
Materiał partnera